Brněnští studenti se zapojili do boje proti dezinformacím.

Teď vydávají knihu.

Česká knihkupectví zaplavuje knižní novinka Nejlepší kniha o fake news dezinformacích a manipulacích!!!. Je určena široké veřejnosti a autoři chtějí čtenářům poskytnout střízlivý a zdroji podložený vhled do problému, který se stal zejména v posledních měsících velmi diskutovaným fenoménem. Stojí za ní studenti a pedagogové z Katedry politologie na Masarykově univerzitě v Brně.

V rámci jednoho z předmětů rozběhli studenti projekt Zvol si info, skrz který se snaží šířit zejména prostřednictvím přednášek na českých a slovenských školách povědomí o kritickém přístupu k informacím. „Při všech těchto akcích získáváme nové zkušenosti a znalosti, o které jsme se prostřednictvím knihy chtěli podělit i s ostatními,“ řekl serveru Hatefree.cz jeden z autorů Ondřej Chlupáček. Kniha je už nyní k dostání online.

Projekt Zvol si info vznikl na podzim roku 2016 na Katedře politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, kdy se skupina studentů přihlásila do předmětu vedeného Petrou Vejvodovou a Milošem Gregorem. „Výstupem předmětu měla být kampaň, která reaguje na problémy současného světa. Po pár schůzkách jsme se společně shodli na důležitosti mediální a informační gramotnosti, které jsou v dnešní době nesmírně důležité a bohužel často opomíjené. A tak vznikl projekt Zvol si info, jehož primárním cílem bylo a je jezdit po České republice a vzdělávat mladé lidi v problematice propagandy, mediální a informační gramotnosti,“ vysvětluje Chlupáček. Pro činnost projektu je důležitá mediální příručka Surfařův průvodce po internetu, která sumarizuje pět základních manipulativních technik, se kterými se v dnešní době můžeme na internetu setkat. O těchto technikách se studenti Masarykovy univerzity baví na přednáškách po celé České republice a na Slovensku. „Za dobu našeho fungování jsme už absolvovali více než 50 přednášek pro téměř dva a půl tisíce studentů,“ dodává.

Podle Ondřeje Chlupáčka je v každé době důležité zajistit soubor technik a přístupů, které společnosti pomáhají zajistit bezpečí. „Dříve to mohla být výroba luku nebo nalezení Severky na nebi. My se domníváme, že mediální a informační gramotnost, umění se zorientovat mezi zdroji informací a odhalení nesmyslů nebo schopnost argumentovat, jsou techniky, které by měl dnes znát každý. Jsou takovými luky 21. století,“ přemítá.

Když přišla nabídka od nakladatelství Albatros, aby tým přednášejících vydal celou knihu o dezinformacích, neváhali. Podle Chlupáčka totiž podobná kniha u nás dosud chyběla. Není vyčerpávající akademickou prací nebo obsáhlou historickou exkurzí do tématu dezinterpretací a manipulací. „Chceme mimo jiné ukázat, jak se v době, kdy máme téměř veškeré informace na dosah tří kliknutí myší, z toho nepřeberného množství zpráv nezbláznit. Jak rozpoznat, když se nám někdo snaží vnutit svůj názor maskovaný za objektivní zprávu. A jak to, že se to i přes veškerá varování těmto lidem tak často daří,“ vysvětluje.

Kniha má šest na sebe navazujících kapitol. Každá teorie je pak představena čtivou formou na konkrétních případech. Publikace vychází v nákladu 2000 kusů. Autoři však nevylučují dotisk. „Tak trochu doufáme, že brzy bude následovat i další vydání, že o knihu bude zájem. Reakce okolí tomu zatím nasvědčují,“ říká Chlupáček.

Kniha půjde také do klasické distribuce, bude tedy snadné ji najít v knihkupectvích nebo v e-shopu nakladatelství Albatros. Pokud si v něm zájemci knihu objednají do 24. ledna, nebudou platit poštovné. Současně ji tam získají za akční cenu 254 Kč.

Zdroj: hatefree.cz

Kupte online:

Jak rozpoznat manipulaci, která je převlečna za objektivní zprávu? A jak z toho nebýt zbytečně paranoidní? To a mnohem víc se dočtete v nové knize Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Už jsem ji „nakousla“ i já, a povím vám, jako bývalá studentka žurnalistiky a novinářka, že vás opravdu obohatí, ale zároveň také pobaví. Doporučuji! Mína

 

 

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.