Ekvádor – země, kde se začalo pít české pivo

Ekvádorské město Cuenca, město, které je na jihu Ekvádoru, město, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a také město, ve kterém se pije české pivo. Nevěříte? Pojďte se společně s námi seznámit s příběhem českého podnikatele, který ve třetím největším městě Ekvádoru založil pivovar, ve kterém se pije tradiční, poctivé české pivo.

Psal se rok 2012 a Martin Smetáček se ocitl v jižní části Ekvádoru, konkrétně ve městě, kde nastoupil jako stážista poradního týmu primátora, tohoto ne úplně malého města. O rok později dostal nabídku na další práci, ale jelikož státní sektor v Jižní Americe bývá často spojován s korupcí, nabídku přijmout nemohl. Nutno podotknout, že korupce se nevyskytuje zdaleka jen v Jižní Americe, ale bohužel také u nás, její míra je ale obecně v Jižní Americe daleko vyšší.

V roce 2015 se ovšem Martin Smetáček do Jižní Ameriky vrátil a tentokrát ne sám, nýbrž s kolegy z managementu, se kterými do Ekvádoru přicestoval společně s delegací ministerstva průmyslu a obchodu. Když celá výprava navštívila jednu z lepších restaurací a objednali si pivo, na stůl jim přistály lahve místní značky Pilsener, která v porovnání s českými pivy, nebyla zrovna nejchutnější. Pánové se shodli na jedné pro Ekvádorce ne možná důležité věci, ale pro nás, obyvatele Česka, velmi důležité věci – v Ekvádoru chybí dobré pivo. U stolu se daly hlavy dohromady a co z toho nevzniklo? Projekt, který původně představoval myšlenku minipivovaru, ale díky velké byrokracii, která ovládá Ekvádor, nebyla tato myšlenka v podstatě realizovatelná. Nakonec se v samém centru města otevřela jen hospoda, minipivovar postavili jinde.

„Postavení pivovaru nepředstavovalo složitý zásah, horší to bylo se všemi úředními povoleními. Dva roky jsme válčili s místními byrokraty, kteří nám házeli klacky pod nohy, a tak když nás vyhodili jedněmi dveřmi, vlezli jsme druhými. Hodně nám pomohl i český velvyslanec v Limě, protože Ekvádor spadá pod Peru. I díky tomu se nám nakonec podařilo získat všechna povolení,“ komentuje Smetáček dlouhou cestu za vysněným cílem.

V červenci 2017 pivovar otevřeli. Nikdo nevěděl, jaký zájem o české pivo bude. Začátek podnikání představovalo mírné potíže – sládek minipivovaru Tomáš Fencl, shodou náhod bývalý majitel Pivovaru Lobeč, musel v září odletět zpět do České republiky a tak jej vystřídal Jan Havlín. Před otevřením se řešilo nemálo věcí, od interiéru hospody, který navrhovala místní firma, vedená Češkou, která si vzala Ekvádorce, přes vhodně zvolený personál, až po samou poptávku českého produktu. Od otevření navštívilo český podnik více než 50 tisíc lidí. Není tajemstvím, že zákazníci jsou hlavně místní Ekvádorci a Američané.

„Za vysokou návštěvností je jednoznačně lahodný český mok, ale také dobrý marketing. V pivovaru děláme dny otevřených dveří, lidem o pivu vykládáme, vystupujeme v televizi,“ říká Smetáček, čemu přisuzuje úspěch.

Co je určitou zajímavostí?

Hospoda sídlí nedaleko soudu a většina soudců chodí po práci na pivo. Dokonce si soudci zvykli dávat i malé pivo k obědu, což je známé především v Německu či u nás. V nabídce pivovaru není pouze jeden druh piva, ale rovnou pět. V pivovaru tak najdete piva od světlé jedenáctky, o kterou je poptávka největší, přes světlou devítku, černou jedenáctku, po velmi silnou čtrnáctku. O dobré pivo je zájem i na české ambasádě v Peru. Zájemci se ale začínají již hlásit i z kolumbijských či peruánských hospod.

Co bude dál, to ani sám Martin Smetáček neví. Ví pouze to, že se chce v budoucnu do České republiky vrátit. Martinovi a celému jeho týmu přejeme do budoucna hodně spokojených zákazníků!

Zdroj: idnes.cz

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.