Muž s Downovým syndromem založil úspěšnou firmu na výrobu ponožek.

Zaměstnává hendikepované

S podnikáním začal 22letý John Cronin z Long Islandu v New Yorku v prosinci 2016, nyní, po 13 měsících, se dostal na obrat přes 1 milion dolarů. Má už 12 zaměstnanců na plný úvazek, z nichž osm má nějakou formu zdravotního hendikepu. John se totiž do jejich situace dokáže vcítit, sám se narodil s Downovým syndromem. „Downův syndrom mě nikdy nedržel zpátky,“ říká pro BBC John a ke svému podnikání dodává: „Prostě šíříme štěstí skrze ponožky!“

John’s Crazy Socks, jak se Johnova firma jmenuje, roste měsíc od měsíce. Spolu s otcem Markem, který Johnovi od začátku pomáhá s technickými věcmi jako je web nebo e-shop, chtěli podnikat hned poté, co John dokončil střední školu. „Byl tu ten nápad na nějaký ‚zábavný obchod‘, ale neshodli jsme se vlastně, co bychom v něm měli mít,“ popisuje Johnův otec Mark jejich začátky. „Taky jsme chtěli mít food truck. Tam byl ale jaký problém?“ říká Mark a usmívá se na svého syna. „Ani jeden z nás neumí vařit,“ odvětí se smíchem John. „John by to nemohl dělat beze mě a já bez něj,“ shrnuje jejich společné podnikání otec Mark.

Díky Johnově fantazii, kreativitě a vášni pro ponožky ten třetí pokus vyšel. O začátku Johnova podnikání jsme informovali v březnu loňského roku. Tehdy měl John na kontě tisíc prodaných párů ponožek.

Dnes už je John’s Crazy Socks úspěšným podnikatelským projektem a sortiment ponožek se neustále rozšiřuje, aktuálně jich nabízí okolo 1 500 druhů a vzorů. Zákazníci jsou z blízkého okolí i vzdálených míst v USA. Ti, co bydlí na Long Islandu, však mají jednu velkou výhodu – John totiž, aby neztratil kontakt se zákazníky, ponožky často doručuje i sám. A každému, kdo u něj nakoupí, posílá vlastnoruční vzkaz s poděkováním. John obdarovává nejen zákazníky, 5 % ze zisku dává na projekt Special Olympics. Ten dává lidem s mentálním hendikepem možnost sportovat. A pro místní charitativní a neziskové organizace vymýšlí ponožky na míru. „Chtěl jsem prodávat ponožky, protože celý můj život se točí kolem bláznivých ponožek a protože dělám něco zábavného a kreativního,“ uzavírá pro BBC John.

 

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.