Každý má mít cestu ke vzdělání

V České republice je vzdělání poskytnuto všem a nenese s sebou žádné problémy. Skoro každý se bez jakýkoliv překážek dostane snadno do školy a pokud ne, je možno využít internát či studentské koleje. Bohužel ne všude je cesta ke vzdělání snadná. Tak tomu dříve bylo i v části Indie, kde se to změnilo díky laskavému Jalandhar Nayaovi.

Cesta do školy je pro mnoho z nás otázkou chvilky, ale hlavně se jedná o bezpečnou cestu. Neumíme si představit, že by tomu mělo být jinak. Bohužel ne všem je tohle poskytnuto. Mnoho dětí z chudších zemí světa do školy buďto vůbec nechodí, a když už dostaly tu krásnou možnost se vzdělávat, musí ke vzdělání chodit často nebezpečnou a příliš dlouhou cestou. Tyto problémy potkávají děti v Indii, ale Jalandhar Nayak to z části změnil.

Kopcovitý terén Odishy neumožňoval dětem dostávat se bez problému do školy. Cesta trvala dokonce několik hodin. Osobní zkušenost s tím měl i Jalandhar nebo spíš jeho synové. Ti se museli z vesnice Gumsahi dostat do vesnice Phulbani, kde se nacházela jejich škola. Tato cesta trvala přes šest hodin a rozhodně bezpečná nebyla.

Jalandhar chtěl tento problém odstranit a rychle začal jednat. Rozhodl se najít cestu, která by umožňovala rychlejší přístup do školy. To neslo s sebou jasné komplikace. Jalandhar se musel prodrat přes stromy, husté křoví a kopcovitý terén. Když tohle za pomoci krumpáče a rýče překonal, vytvořil pro děti mnohem bezpečnější cestu.

O jeho činu se dozvěděla i indická vláda, která se později rozhodla poskytnout muži pomoc a dokončila poslední čtyři míle cesty.

Jalanfhar je často přirovnáván k muži jménem Dashrathem Manjhim. Pokud vám toto jméno nic neříká, tak možná znáte jeho čin. Tento muž strávil 22 let budováním tunelu skrze hory, aby se vesničané mohli snadněji dostat do nemocnice. Dashrathem vytvořil cestu ke zdraví a Jalandhar cestu ke vzdělání.

Zdroj: goodnewsnetwork.org

 

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.